Spojenie minulosti s prítomnosťou

Hrad a kaštieľ

Milí hostia, priatelia a milovníci histórie. Počas celých dvadsiatich rokov rekonštrukcie Hradu a Kaštieľa bolo mojím cieľom vytvoriť z tohto dedičstva po našich predkoch miesto pre stretávanie sa. Ďakujem všetkým, ktorí stáli pri mne počas celej doby neúnavného úsilia o zmŕtvychvstanie tejto unikátnej pamiatky. Ďakujem aj vám, návštevníkom, za krásne ohlasy, ktoré mi dávaju silu pokračovať v tomto diele. Nechcela som z hradu vytvoriť pamiatku zakonzervovanú v čase, ale pamiatku živú. Aby ste sa tu mohli prechádzať a cítiť sa tu ako doma.

"Come to feel the difference." - "Prídťe pocítiť rozdiel."
Ing. Dagmar Machová
Hradná pani

Príhovor priateľky:
Dagmar Machová - nie je vôbec obyčajná žena. Je to dôstojná nástupkyňa grófky Magdaleny Zai, ktorej sa zunoval studený a neútulný, aj keď krásny gotický hrad. Rozhodla sa teda postaviť s manželom renesančný kaštieľ, do ktorého sa nasťahovali v roku 1603. Po Magdalene sa často menili vlastníci, králi, uhorskí aristokrati, no všetci stavbu len obývali a sporadicky udržiavali.
Symbolicky po 400 rokoch prišla opäť “žena”. “Keď sme sa s Dagmar v roku 2001 boli pozrieť na opustený kaštieľ, nad ktorým sa majestnátne vypínali ruiny hradu. A táto nádhera bola desiatky rokov neobývaná, kde kopy starých padnutých a vlhkých múrov iba naznačovali slávnu minulosť. V panike som varovala svoju priateľku z detstva, že na zľudštenie a renováciu tohto kolosu by potrebovala nie jeden, ale desiatky životov a nesmierne financie. Dagmar bola však od prvej sekundy nadšená, vizuálne si už vedela predstaviť konečný výsledok a nevedela sa dočkať kedy začne...
20 rokov tvorivej energie ženy - génia. Vdýchla nový život do prastarých múrov, vytvorila priestor pre slovenskú kultúru a sprístupnila objekt všetkým milovníkom histórie.
Dnes sa píše rok 2022 a ja som šťastná, že sa to Dagmar podarilo.
Natasha Florean
Sydney/Bratislava
Máj 2022

Keď sa stretne náhoda s osudom, sen s nádejou a minulosť s budúcnosťou, vtedy sa stane zázrak. Ruku mala pripravenú pracovať, aby z prachu späť na výslnie pozdvihla čarovné miesto s rozprávkovou spomienkou. Zobudila dobu vznešenú a kráľovskú, ktorá v časoch minulých panovala v srdci Liptova. Kde iní videli iba ruiny a suť, ona videla živú rozprávku. Elegantnú krásu, ktorá v tichosti čakala na návrat svojej hradnej panej. Hrad a Kaštieľ v Liptovskom Hrádku je kúzelným miestom s rodinným zázemím, pokojnou atmosférou a stále živou ozvenou minulosti.

V zrekonštruovanom renesančnom kaštieli so 400-ročnou históriou, ktorý obkolesuje ruiny gotického hradu staré viac ako 700 rokov, sa budete cítiť ako doma a vychutnávať si pritom život šľachticov. Osobnosť Magdaleny Zai, v prevleku súčasnej majiteľky, Dagmar Machovej, sa po rokoch opäť vrátila do svojho kaštieľa, aby mu vrátila zašlú slávu a vdýchla nový život. Národná kultúrna pamiatka s tradíciou zaujímavých majiteľov sa v posledných rokoch stala vyhľadávaným romantickým miestom pre prežitie histórie a kráľovského snívania.

Hrad a Kaštieľ v Liptovskom Hrádku, na rázcestí medzi Nízkymi a Vysokými Tatrami, ponúka všetkým návštevníkom štýlové ubytovanie s historickým podpisom doby, pôvodnými klenbami, autentickými freskami a starožitným nábytkom.

Doprajte si dokonalú dovolenku v tichom hradnom prostredí, dovoľte myšlienkam túlať sa v kráľovskom parku a vychutnajte si romantiku, ktorú kaštieľ s hradom vytvárajú už niekoľko stoviek rokov.