HRAD A KAŠTIEL

Prehliadka

ČAROVNÉ MIESTO S RODINNÝM ZÁZEMÍM

Našim cieľom rekonštrukcie Hradu a Kaštieľa je sprístupniť jeho krásy verejnosti. Pripravili sme pre vás prehliadku nádvorím a interiérom hradu, a aj kaštieľa, s výkladom, ako aj audiovizuálnu prezentáciu histórie, rekonštrukcie i priestorov v súčasnej podobe.


Čo je obsahom prehliadky?

Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok je jediný, celoročne prístupný hrad na Liptove. Ak nás navštívite, tak počas prehliadky prejdete priestormi stredovekého hradu a renesančného kaštieľa, čo budete mať spojené s odborným výkladom školených sprievodcov. Okrem toho je súčasťou prehliadky aj audiovizuálna prezentácia dejín Hradu a Kaštieľa, príbehu rekonštrukcie a prezentácia súčasnosti pamiatky. Pripravujeme aj rôzne podujatia, ako napríklad Detské alebo Nočné prehliadky, Hradovánky, Hradné kiná, divadlá, či iné, a preto odporúčame sledovať naše sociálne siete, kde nájdete vždy čerstvé informácie o prípadných blížiacich sa podujatiach.

Prehliadky v letnej sezóne začínajú z Podhradia, kde sa nachádza aj bufet s drobným občerstvením a zmrzlinou. V blízkosti sa nachádza veľké bezplatné parkovisko, odkiaľ sa viete dostať aj na miestnu vyhliadku Skalka. Následne, počas zimnej sezóny a medzisezóny, sa prehliadky začínajú v Reštaurácii Magdaleny Zai.

Za prípravu sprievodcov, prehliadok a podujatí zodpovedá historik a popularizátor miestnych dejín Bc. Roman Brezina.

Medzisezóna 1.05. – 30.06. a 1.09. – 30.09.

Otváracie hodiny:

Pravidelné prehliadky sa konajú v sobotu, v nedeľu a počas štátnych sviatkov o 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00.

Dĺžka prehliadky je približne 50-60 minút.

Zimná sezóna 1.10. – 30.04.

Otváracie hodiny:

Pravidelné prehliadky sa konaju v sobotu, v nedeľu a počas štátnych sviatkov o 10:00, 12:00 a 14:00.

Dĺžka prehliadky je približne 50-60 minút.

Počas zimnej sezóny a medzisezóny sú prehliadky dostupné mimo vyhlásených časov len na objednávku aspoň deň vopred pre viac ako 10 osôb pomocou e-mailovej adresy roman@hradliptovskyhradok.sk.

Upozornenie:

Z technických príčin nebude možné si objednať prehliadku Hradu a Kaštieľa pre samostatné skupiny od 17. 5. 2024 do 31. 5. 2024.

Ďakujeme za pochopenie.

Letná sezóna 1.07. – 31.08.

Otváracie hodiny:

Prehliadky sú denne: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

Dĺžka prehliadky je približne 50-60 minút.

Pre skupiny väčšie ako 20 osôb je možné objednať si samostatnú prehliadku aspoň deň vopred, a to pomocou e-mailovej adresy roman@hradliptovskyhradok.sk.

Vstupné:

 • Dospelí – 7 €/osoba
 • Regionálne vstupné – 6 €/osoba
 • ZSSK zľava – 6€/osoba
 • Zľava programu INTO places – 6€/osoba
 • Študenti – 5 €/osoba
 • Seniori 60+ – 5 €/osoba
 • Deti od 6 do 17 rokov, seniori – 4 €/osoba
 • ZŤP, ZŤP-S – 4 €/osoba
 • Hoteloví hostia Chateau GrandCastle – 3 €/osoba
 • Rodinné vstupné – 20 €/2 dospelí + 2 deti do 17 rokov
 • Rodinné vstupné INTO places – 17€/2 dospelí + 2 deti do 17 rokov
 • Deti do 5 rokov – zdarma
 • Foto/video – zdarma
 • Organizované skupiny (20 a viac osôb) – 10% zľava
 • Platba za ponúkané služby a tovar na prehliadkach je možná len v hotovosti.

Ponuka pre školy:

Prehliadky

Pre školské výlety ponúkame upravenú trasu s obsahom zaujímavejším pre detského návštevníka (vhodné pre žiakov mladších ako 12 rokov). Dostupné sú po objednávke e-mailom minimálne deň vopred. Cena vstupu je podľa platného cenníka, zatiaľ, čo pedagogický dozor môže navštíviť hrad zdarma.

Vzdelávacie programy

Čo to je hrad?

Na príklade stredovekého hradu Liptovský Hrádok si vysvetlíme význam hradu v stredovekej krajine a stredovekom svete. Žiaci sa dozvedia, na čo slúži veža Nebojsa, kde bol padací most, kto je hradný kastelán a mnoho ďalších zaujímavostí. Program, ktorý trvá približne jednu hodinu, je dostupný celoročne počas školského roka (mimo letných prázdnin) po objednávke aspoň deň vopred na e-mailovej adrese roman@hradliptovskyhradok.sk. Spoplatnený je sumou 4€/žiak – nad 20 osôb ponúkame zľavu z celkovej ceny vstupného, zatiaľ, čo pedagogický dozor môže navštíviť program zdarma.

Sedem vianočných zvykov Jána z Holešova

Vzdelávací program je pripravený pre žiakov základných škôl o siedmych stredovekých vianočných zvykoch. Počas hodinovej návštevy hradu navštívite spolu so sprievodcom stredoveký hrad, kde si porozprávame o živote na hradoch v stredoveku, a potom sa presunieme do kaštieľa. Tam sprievodca s pomocou vizuálnych pomôcok predstaví unikátny stredoveký spis a spomínané stredoveké vianočné zvyky.  Program je dostupný od 1. decembra do začiatku vianočných prázdnin po objednávke aspoň deň vopred na e-mailovej adrese roman@hradliptovskyhradok.sk. Spoplatnený je sumou 4€/žiak – nad 20 osôb ponúkame 10% zľavu z celkovej ceny vstupného, zatiaľ, čo pedagogický dozor môže navštíviť program zdarma.

V čase konania svadieb, svadobných obradov a eventov je vstup na Hrad a Kaštieľ obmedzený.

Rezervácie:

Viac informácií k prehliadkam nájdete aj na:

https://hradliptovskyhradok.sk/

https://www.instagram.com/hradliptovskyhradok/

https://www.facebook.com/hradliptovskyhradok